Animoterapie a hipoterapie
Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii (dále jen HTFE ) je fyzioterapeutická metoda využívající jako léčebný prostředek speciálně připraveného koně v kroku, konkrétně pohyb jeho hřbetu. Tento pohyb je střídavý, rytmicky a cyklicky se opakující. Terapie působí na uživatele prostřednictvím pohybových impulzů vznikajících při koňské chůzi. Nadřazeným pojmem je hiporehabilitace zahrnující aktivity, při kterých dochází do styku kůň s handicapovaným člověkem.
Základem léčby je využití chůzového mechanizmu koně, tedy jeho přirozeného pohybu, který poskytuje pacientovi potřebný motorický vzor. Mohli bychom říci, že kůň poskytuje pacientovi stejné impulzy „jako kdyby pod pacientem šlapaly jeho vlastní zdravé nohy“. Díky tomu nutíme centrální nervový systém pohybově znevýhodněného člověka zpracovávat a vysílat vjemy a příkazy, které by za normálních okolností vysílal při chůzi. Je tak možno docílit pokroku právě v rehabilitaci pohybu u dětí i dospělých, kde je postižena koordinace, rovnováha a vývoj vzpřimování.
Hipoterapie může také působit preventivně tam, kde z důvodu onemocnění dochází k degeneraci či přerušení nervových drah řídících pohyb. Zároveň se připravují vhodné podmínky pro aplikaci klasických fyzioterapeutických metod. Tělesné teplo zvířete má relaxační vliv na svalstvo pacienta. Dochází také k psychickému uvolnění. V případě dětských pacientů hraje roli i silný motivační prvek.
Terapie probíhá na koni se speciálním výcvikem pod vedením vyškoleného fyzioterapeuta na doporučení lékaře. Terapeutická jednotka hipoterapie obvykle trvá 10 až 20 minut ve frekvenci 1 až 2× týdně, záleží na zdravotním stavu uživatele a terapeutickém cíli.
Animoterapie
K terapii využíváme drobná a hospodářská zvířata chovaná přímo v zařízení. Při této metodě lze úspěšně zapojit prvky péče o zvíře a strukturování pracovních návyků. Dochází k normalizaci svalového i psychického napětí, kdy zvíře je silným motivačním prvkem.
Veškeré aktivity se zvířaty provozované v Centru Kociánka jsou finančně velmi náročné, proto jsou částečně podporované Nadačním fondem Kociánka.