Arboretum Křtiny

Srpnový výlet sociálně terapeutických dílen 🌲🌳🌿
‘‘Věříme, že náš život je mnohem lepší, když můžeme chodit mezi stromy. Proto o ně pečujeme, aby
zůstaly pro nás i naše děti‘‘.
Tento slogan, které má arboretum na svých webových stránkách nás při výběru výletu velmi oslovil a místo na výlet do přírody byl jasný.
Hned při příjezdu do arboreta jsme vnímali, že tohle místo má opravdové kouzlo a že se nám zde podaří načerpat spoustu energie.
U vchodu nás přivítala sympatická pracovnice arboreta, která nám vysvětlila jak bude prohlídka s programem probíhat. Dostali jsme potřebné letáčky, psací potřeby, záznamový arch a instrukce k dobrodružné hře ‘‘co skrývají stromy‘‘. Hra se skládala z osmi úkolů, ve kterých uživatelé šrafovali tužkou motivy na cedulkách a zjišťovali písmenka do tajenky. Hra byla velmi zábavná a zároveň vedla po lesní stezce, která byla lemována zajímavými stromy. V průběhu programu jsme měli možnost posvačit na krásné mýtině, kde jsme si vychutnávali klid lesa a barevnost lučních květin. Uživatelé plnili tajenku velmi dobře, tak nám zbyl prostor k obdivování vzácných dřevin, kterých je v arboretu více než 800 druhů. Na konci trasy jsme měli možnost si napsat na zalisovaný lísteček, přání a zavěsit ho na převislý buk, který je zde vybrán jako – Strom přání.
Vzhledem k tomu, že se nám podařilo rozluštit tajenku správně, čekal na nás v cíli ‘‘poklad‘‘, ve formě dřevěné magnetky s logem arboreta, z kterých měli uživatelé velkou radost.
Cestou zpátky na Kociánku jsme si udělali zastávku ve Křtinách, kde jsme navštívili příjemnou letní zahrádku, kde měli jezírko s dvěma želvami a nespočet ryb, které se z určitého úhlu pohledu jevily jako zlaté.
Strávili jsme velmi příjemný den v přírodě a na závěr jsme si s uživateli řekli, že se do arboreta určitě ještě vrátíme…
Na závěr ještě pár faktů k arboretu:
☑️ je největší univerzitní arboretum v ČR
☑️ s rozlohou 23 ha je větší než brněnské Lužánky,
☑️ unikátní sbírku stromů založil v letech 1928–1929 profesor August Bayer, který byl jedním
ze zakladatelů Mendelovy univerzity v Brně
☑️ jeden z nejznámějších objektů tzv. lesoparkového typu ve střední Evropě

Galerie: