Kulatý stůl – Prostupnost sociálních služeb aneb kdy a kam je možné odejít z Kociánky
Kulatý stůl č. 2 Prostupnost sociálních služeb aneb kdy a kam je možné odejít z Kociánky |
|
CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_038/0006075 Kociánka se vzdělává pro praxi | |
Den | 21. června 2017 |
Čas |
9.00 – 12.30 hod. |
Místo | Centrum Kociánka, Kociánka 2, 612 47 Brno – Královo Pole, budova „A“ zámeček, velký vzdělávací sál |
Řečníci | Bc.Jitka Pleskačová, sociální pracovnice, Centrum Kociánka, Brno.
Mgr. Hana Šeráková, ředitelka, Domov bez zámku, p. o., Náměšť nad Oslavou. Ing. Karin Karasová, starostka městské části Královo Pole, Brno – omluvena pro nemoc Mgr. Tomáš Komárek, ředitel, Centrum Kociánka, Brno. Alena Pizingerová, zástupce z řad rodičů uživatelů, Centrum Kociánka, Brno. Ing. Bc. Jarmila Vokálová, ředitelka, Domov pro mne, z. s., Brno. |
Cílem kulatého stolu bylo otevřít diskuzi v těchto oblastech:
- jaké jsou možnosti a překážky při hledání komunitních služeb a zařízení pro lidí se zdravotním postižením
- zkušenosti s vyhledáváním komunitních služeb a zařízení, příklady z praxe
- otevřít otázku, kdy je vhodné odejít z Kociánky a hledat následnou službu nebo zařízení
- obavy uživatelů z nového prostředí, zvládání životní změny
- nabídka bezbariérových bytů pro lidi se zdravotním postižením
- možnosti a dostupnost osobní asistence pro lidi se zdravotním postižením
- jak navázat aktivní spolupráci s organizacemi poskytující komunitní služby
- podpora lidí se zdravotním postižením v přijímání odpovědnosti za svůj život a možnosti žít co nejvíce nezávisle;
Kulatého stolu byli přítomni zaměstnanci, odborníci, uživatelé a rodiče uživatelů. Toto složení umožnilo rozsáhlejší diskusi nad tématem, jak z profesionálního pohledu, tak z pohledu rodičů.
První příspěvek byl věnován přehledu poskytovaných služeb v Centru Kociánka. Dále byla prezentace zaměřena na přehled využívání služeb DOZP podle různých faktorů (věk, délka pobytu, zařazení atd.) Z výsledků také vyplynulo, že velká část uživatelů je imobilní a nejvíce je z Jihomoravského kraje. Dalším zajímavým zjištěním bylo, že z Centra Kociánka ročně odchází kolem 5 uživatelů. Byly také zmíněné faktory, které ovlivňují odchod z Kociánky.
Další prezentace se snažila problematiku řešit z vývojového hlediska. Jaké má uživatel v jednotlivých fázích života potřeby. Zamyslet se nad tím, jestli uživatelé mají dostatečný prostor pro uplatnění svých potřeb, vůle, povinností a z toho vyplývající rizika i zisky.
Příspěvku na téma participace MČ Královo Pole při zajišťování bydlení pro handicapované spoluobčany se ujal za paní starostku Karin Karasovou ředitel Centra Kociánka. Seznámil přítomné o smlouvě CK s MČ Královo Pole o poskytnutí bezbariérových bytů uživatelům Kociánky v městské části.
Za rodiče uživatelů vystoupila matka uživatele. Seznámila nás s vlastními zkušenostmi s hledáním vhodné následné služby a zařízení pro jejího syna. Poukázala na nerovnost nabídky služeb a zařízení jen pro tělesně postižené bez dalšího mentálního postižení. Následná diskuse byla velmi emotivní s vyjádřením názorů a obav. Přítomní odborníci také reagovali na otázky, které se diskusí otevíraly.
Poslední prezentace byla o představení možnosti vlastního bezbariérového bydlení i těžce postiženým osobám s využitím osobní asistence. Diskuse se rozvinula nad kapacitou poskytované služby, cenou za službu i bydlení, odborností a získávání asistentů a jak zvládají uživatelé přechod ze zařízení do samostatného bydlení. Byly zde zmíněny příklady z praxe. Nakonec byly ještě představeny další aktivity, které Domov pro mne, z. s. pořádá. Například příměstské tábory, víkendové pobyty aj.
Z diskuse vyplynulo, že rodiče uživatelů jsou rádi, že Centrum Kociánka poskytuje tak komplexní služby. Vyslovili obavu, aby se jejich dětem dařilo dobře i v jiném zařízení, když oni už péči nebudou zvládat. Nebo, aby našly službu, která jim bude vyhovovat. Padly i návrhy, aby se prostory CK více otevřely veřejnosti.
Z kulatého stolu byla pořízena fotodokumentace a prezenční listiny.
Zapsala: Mgr. Anna Lutonská