Setkání dětí a dospělých s různým postižením

FREE STYLE DEN NA ZŠ STAŇKOVA V BRNĚ PLNÝ SALT, ALE TAKÉ RESPEKTU

12. dubna 2017, Základní škola Staňkova, Brno

Ve středu 12. dubna 2017 jsme pod hlavičkou integračního projektu Centra Kociánka zavítali na Základní školu Staňkova v Brně. Zúčastnili jsme se zde FREE STYLE dopoledne, kterého se mimo jiné zúčastnili jako hosté Lukáš Čeloud z chráněného bydlení Centra Kociánka společně s Tomášem Pětníkem.

Oba pánové byli součástí programu, který nabídl taneční vystoupení žáků prvního i druhého stupně, ale hlavně také akrobatické kousky borců z vyšších ročníků. Příprava a trénink přitom chlapcům zabraly tři měsíce. Mezi salty a přemety byl čas na to, aby se Lukáš s Tomášem rozpovídali o tom, jak se oni sami musejí navzdory svému handicapu, kterým je dětská mozková obrna pravidelně rozhýbávat své tělo. Řeč byla kupříkladu o Street workoutu, což je posilování s vlastní vahou těla na venkovních hřištích. Těmto cvikům se věnuje zejména Lukáš, jenž otevřeně hovořil o cvičení, handicapu i svém pozitivním postoji k životu.

Respekt si zaslouží nejen Lukáš, ale všichni, ti, jenž byli součástí programu na Základní škole Staňkova.

Tomáš Pětník

VELIKONOCE NA HIPOTERAPII CENTRA KOCIÁNKA OKOŘENILO DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ V PODÁNÍ ŽÁKŮ SVP VESLAŘSKÁ V BRNĚ

11. dubna 2017, Centrum Kociánka, Brno

Žáci Střediska výchovné péče Veslařská přijali společně s vychovateli na úterní odpoledne 11. dubna 2017 pozvání do Centra Kociánka. Tato návštěva navázala na tu nedávno minulou, která proběhla s žáky přímo ve Středisku výchovné péče.

Tentokráte samotný program vytvořili sami žáci. Ti si pro velmi početné publikum připravili divadelní představení, v podobě „Parodie na Červenou Karkulku“ v kulisách hipoterapie Centra Kociánka. Pohádka v podání žáků z Veslařské dokonale pobavila a nabídla vynikající herecké výkony všech zúčastněných. Dokonce se hned vzápětí reprízovala. Jen s tím rozdílem, že se hereckých rolí zúčastnili také kamarádi z Centra Kociánka. Pohádka tak dokonale zapadla do oslav Velikonoc, probíhajících ten den v areálu Kociánky.

Na závěr setkání jsme stihli ještě navštívit koně pasoucí se ve výběhu. Žáci se při této příležitosti dozvěděli mnoho konkrétních informací o zvířatech a jejich užitečném propojení s lidmi s různým postižením. Setkání bylo součástí integračního projektu Centra Kociánka.

Tomáš Pětník

VELIKONOCE JSME PŘIVÍTALI V CENTRU KOCIÁNKA I S ŽÁKY DIAGNOSTICKÉHO ÚSTAVU HLINKY V BRNĚ

11. dubna 2017, Centrum Kociánka, Brno

Žáci diagnostického ústavu Hlinky v Brně vážili v úterý 11. dubna 2017 cestu do areálu Centra Kociánka v Brně. To proto, aby poznali něco nového ze života lidí s handicapem a zároveň udělali pěkný předvelikonoční den sobě i postiženým kamarádům z Centra Kociánka, které během setkání stačili poznat.

Celé dopolední setkání se točilo právě kolem Velikonoc. Vše podstatné se odehrávalo na hipoterapii. Přesun na místo obstarali právě žáci z diagnostického ústavu Hlinky, jenž se chopili vozíků a pomohli kamarádům z aktivizačního centra.

V místě, kde se v areálu Centra Kociánka nachází hiporehabilitace, pak všichni společně nasáli ducha Velikonoc. Ten byl cítit všude okolo, společně s vůní pomlázky, perníčků, a dalších dobrot, spojených s tímto křesťanským svátkem. Také byl čas zapět spoustu oblíbených songů, které jen dokreslili fajn atmosféru, která na hipoterapii i zásluhou žáků z diagnostického ústavu Hlinky panovala.

Tomáš Pětník

Galerie: