IP – říjnové akce 2017
HISTORIE I SOUČASNOST MINCÍ A BANKOVEK ZAUJALA UŽIVATELE CENTRA KOCIÁNKA PŘI NÁVŠTĚVĚ EXPOZICE „LIDÉ A PENÍZE“
24. října 2017, Česká národní banka, Brno
Uživatelé Centra Kociánka z aktivizačního centra „G“ navštívili v úterý 24. října v rámci Integračního projektu Centra Kociánka expozici „Lidé a peníze.“ Tuto expozici lze nalézt v budově České národní banky v Brně.
Nejdříve jsme se v rámci prezentace dozvěděli něco o historii peněz vůbec. Měli jsme možnost prohlédnout si a osahat starý groš, denár až po bankovky, které byly v oběhu v době těsně před Sametovou revolucí. Zajímavé bylo také povídání o padělaných bankovkách, jejichž kvalita se hodnotí podobně jako ve škole. Tedy od 1 do 5. Právě kvůli padělkům má každá z bankovek hned několik ochranných prvků. Uživatelé Centra Kociánka měli možnost rozpoznat, jaké, že to jsou.
V další části budovy České národní banky v Brně se nachází samotná výstava „Lidé a peníze“ jenž mapuje vývoj platidla od prvopočátku, kdy fungoval zejména směnný obchod až po současnost. Součástí výstavy je i část ateliéru Jiřího Harcuby. Ten ztvárnil návrh dnešní kovové pětikoruny, jak jej známe.
Tato výstava a skvělý výklad nás tak doslova vtáhl do světa mincí a bankovek, o jejichž historii i současnosti jsme se toho dozvěděli více než dost!
Tomáš Pětník
DIVADLO, BOCCIA, HIPOREHABILITACE A MNOHO DALŠÍHO, TO VŠE ČEKALO PŘI SETKÁNÍ NA ŽÁKY STŘEDISKA VÝCHOVNÉ PÉČE VESLAŘSKÁ V BRNĚ
19.října 2017, Centrum Kociánka, Brno
Ve středu 19. října 2017 zavítala do Centra Kociánka skupinka žáků Střediska výchovné péče Veslařská v Brně. Jednalo se o tradiční setkání, které navázalo na setkání uskutečněné přímo v areálu střediska v měsíci září.
Hned na úvod návštěvy jsme zavítali do míst, kde se nachází uživatelé Centra Kociánka z aktivizačního centra „G“. Žáci Střediska výchovné péče Veslařská si pro ně připravili pohádku O Červené Karkulce v téměř muzikálovém provedení. Potlesk přítomného obecenstva dal jasně najevo, že se kulturní vložka opravdu líbila.
V následujících chvílích jsme si povídali, ale také si zahráli bocciu. Sport, který má paralympijský punc, si žáci střediska vyzkoušeli již podruhé a v exhibičním střetnutí své zkušenosti zúročili dokonale. O vítězství ovšem nešlo. Mnohem podstatnější bylo nahlédnout do světa lidí s handicapem.
O to jsme se snažili rovněž při návštěvě hiporehabilitace. Zde se žáci z Veslařské seznámili podrobně se zvířaty, jejichž hlavním posláním je pomáhat postiženým lidem při rehabilitaci. Samozřejmě vše probíhá za pomocí ošetřovatelů. My jsme měli možnost poznat, jak vše probíhá a funguje.
Na závěr jsme ještě zabrousili k rybníčku a na další zajímavá místa areálu Centra Kociánka. Setkání tím skončilo, avšak dojmy a nové vjemy, které zůstaly v povědomí žáků Střediska výchovné péče Veslařská jen tak nikdo nevymaže a o to šlo především!
Tomáš Pětník
Fotky z akce zde.
ZÁZEMÍ ČESKÉ TELEVIZE V BRNĚ TENTOKRÁTE OBDIVOVALI UŽIVATELÉ CENTRA KOCIÁNKA Z AKTIVIZAČNÍHO CENTRA „B“
17. října 2017, Česká televize, Brno
V úterý 17. října 2017 jsme již potřetí nahlédli vcelku podrobně pod pokličku výroby televizních pořadů. Opět jsme totiž využili možnost navštívit nově postavenou budovu, v níž sídlí Česká televize Brno. Prohlídku s potřebným výkladem a zajímavostmi, tentokráte absolvovali uživatelé Centra Kociánka z aktivizačního centra „B“.
Prohlídka nabídla veškerý průřez zázemím. Našim očím neutekla maskérna, střižna a také tři televizní studia, ve kterých se vyrábí oblíbené televizní pořady. Konkrétně jsme si mohli prohlédnout studia, v němž se vysílá Dobré ráno s Českou televizí nebo populární soutěžní pořad AZ-KVÍZ. O patro výše, než se nachází uvedená studie je zpravodajský newsroom odkud se vysílají zprávy nejen z Jihomoravského kraje.
Během exkurze jsme se proto dozvěděli mnohé o televizní práci. Zaujala nás mimo jiné výroba relace o počasí, kterému překvapivě vévodí zelená plocha. Naopak obláčky, jenž jsou k vidění na obrazovce mají pouze virtuální podobu a moderátorka se musí jejich polohu naučit nazpaměť.
To byly jen malé střípky z mozaiky návštěvy uživatelů Centra Kociánka v České televizi, která byla součástí Integračního projektu Centra Kociánka.
Tomáš Pětník
Fotky z akce zde.
MEZINÁRODNÍ STROJÍRENSKÝ VELETRH NÁM UKÁZAL TECHNICKOU DOKONALOST A VYMOŽENOSTI DNEŠNÍ DOBY
12. října 2017, Mezinárodní strojírenský veletrh, Výstaviště Brno
Od 9. do 13. října 2017 se na brněnském výstavišti uskutečnil mezinárodní strojírenský veletrh. Tradiční to akce vystavovatelů z celého světa, na kterou dorazili ve čtvrtek 12. října 2017 v rámci Integračního projektu Centra Kociánka, také uživatelé ze sociálně terapeutických dílen.
Díky této návštěvě jsme měli možnost spatřit nejnovější technologie, roboty a stroje, které momentálně hýbou celým světem. Uživatele zaujaly například skvosty vyvedené v 3D tiském. Díky této moderní technologii je možnost vyrobit si Eiffelovu věž, automobil a spoustu dalších věcí dle vlastní fantazie ve zmenšené podobě a 3D rozměrech. Vyzkoušeli jsme i virtuální brýle, které nás zavedli až kamsi na oběžnou dráhu.
Mezinárodní strojírenský veletrh zkrátka nabídl spoustu nových možností a zážitků. Ty jsme mohli vstřebat také díky volným vstupenkám, jenž věnovaly pro uživatelů Centra Kociánka právě Veletrhy Brno, za což vřele děkujeme!
Tomáš Pětník
Fotky z akce zde.
DRUHÁ STŘEDA MĚSÍCE ŘÍJNA BYLA VE ZNAMENÍ NÁVŠTĚVY ŽÁKŮ Z DÚ VESLAŘSKÁ V BRNĚ
11. října 2017, Centrum Kociánka, Brno
Na žáky diagnostického ústavu Hlinky v Brně, navázali o dva dny později přátelé z diagnostického ústavu Veslařská. Také na ně čekala ve středu 11. října prohlídka areálu Centra Kociánka, spojená s návštěvou samotných uživatelů, s kterými strávíme společně nějaký ten čas.
Při těchto setkáních, býváme vždy otevření a zároveň velmi upřímní. Nejinak tomu bylo i tentokráte. Skupinka žáků z diagnostického ústavu Veslařská se dozvěděla spoustu zajímavých informací o lidech s různým postižením. Povídali jsme si kupříkladu o dětské mozkové obrně. O tom, jak takové postižení může vzniknout třeba při samotném narození miminka, jak probíhá samotná rehabilitace a spousta dalších věcí, jenž musí člověk s takovýmto handicapem prakticky denně řešit.
Povídání ovšem nebyla to jediné, co bylo na pořadu dne. Došlo na vzájemnou konfrontaci ve hře boccia či pěvecké reprodukce oblíbených hudebních interpretů. Na závěr setkání jsme navštívili místo určené pro hiporehabilitaci a další zajímavá místa překrásného areálu Centra Kociánka.
Tomáš Pětník
Fotky z akce zde.
UŽIVATELÉ CENTRA KOCIÁNKA Z AKTIVIZAČNÍHO CENTRA „G“ A ŽÁCI DÚ HLINKY TRÁVILI SPOLEČNÉ CHVÍLE NEJEN PŘI HRANÍ BOCCI
9. října 2017, Centrum Kociánka, Brno
V pondělí 9. října 2017 zpříjemnili sobě i uživatelům Centra Kociánka z aktivizačního centra „G“ svoji návštěvou žáci diagnostického ústavu Hlinky v Brně. Pro některé to byla již reminiscence na některá z předešlých setkání, pro jiné zase první setkání, při němž poznali blíže lidi s různým postižením.
A to je právě jeden z hlavních principů těchto setkání. Vzájemně se poznat, pobavit se a také respektovat. K tomu všemu nám posloužilo společné povídání na témata různého ražení. Své struny rozezvučela také kytara, doprovázená početným počtem hlasivek. Na závěr naší návštěvy aktivizačního centra došlo na bitvu ve hře zvané boccia.
Tato hra určená převážně právě lidem s handicapem ovšem nebyla tou definitivní tečkou za návštěvou žáků diagnostického ústavu Hlinky v Centru Kociánka. Tím byla až návštěva hiporehabilitace. Zde se žáci měli možnost dozvědět, k čemu slouží nová speciálně vytvořená rampa nebo jak pozitivně dokáže zvíře ovlivnit zdraví člověka s různým postižením. Takový byl společný den po boku žáků diagnostického ústavu Hlinky.
Tomáš Pětník
Fotky z akce zde.
S ŽÁKY ZŠ STAŇKOVA V BRNĚ JSME ABSOLVOVALI SPECIÁLNÍ HODINU TĚLOCVIKU
4. října 2017, ZŠ Staňkova, Brno
Uprostřed týdne, jenž je již kompletně pod nadvládou měsíce října, jsme se s Integračním projektem Centra Kociánka zúčastnili tělesné výchovy na Základní škole Staňkova v Brně. V rámci ní, se žáci pátých tříd seznámili s Tomášem, jakožto člověkem na vozíku.
Ten s žáky absolvoval vždy hodinu tělocviku, včetně rozcvičky, při niž žáci dodržovali tempo podle rychlosti elektrického vozíku. Díky této speciální hodině tělesné výchovy se žáci dozvěděli spoustu zajímavých informací o lidech s handicapem. Kupříkladu o tom, jak takový lidé dokáží sportovat. Se zaujetím rovněž vnímali informace o způsobu fungování elektrického vozíku. Nejvíce je samozřejmě zajímalo, jakou rychlost dokáže vyvinout, jakou je schopno urazit vzdálenost a zda se s ním může i na silnici.
I taková to setkání jsou velice důležitá a prospěšná. Pomáhají sbližovat respektive odstraňovat bariéry mezi lidmi s různým postižením a lidmi okolo nich.
Tomáš Pětník