27.03.2018 | Autor: Centrum Kociánka

Lyžování (není) je pro každého

Lyžaři z Centra Kociánka, pracoviště Březejc  a TJ Březejc si letošní zimu užili. Na své si přišli chodící
i nechodící nadšenci do lyžování. Pro chodící lyžaře byl uspořádán Lyžařský výcvik 2018 – přihlášeno bylo 8 lyžařů, z toho 2 začátečnice (z toho  jedna  úplná začátečnice), 4 pokročilí lyžaři  a  2 lyžaři „závodníci“. Lyžovalo se v dobré náladě, ať  mrzlo,  pršelo  či svítilo.

Super partaOblíbená byla také přestávka, která se konala  ve skibaru, většinou s Kofolou a párkem v rohlíku. Výcvik byl rozdělen na dvě etapy – v lednové se driloval styl a rychlost, únorová etapa obsahovala přípravu na závody a samotné závody ve slalomu i sjezdu. Sjezd se konal i u skibaru a byl určen pro závodnice začátečnice, které se zatím nenaučily jezdit obloučky. Slalomová  trať  pro ostatní  lyžaře  byla postavena po celé délce sjezdovky.  Všichni   závodníci  trať  zvládli bez pádu. Nechybělo udílení medailí a cen. Zvláštní cenu a titul LYŽAŘKA  ROKU 2018 získala Jitka Janatová,  která stála na lyžích teprve druhou sezónu  a  letos  sjela celý  Fajtův kopec  samostatně  až  dolů  včetně jízdy na vleku nahoru. Mimo výcvik jezdili březejčtí  lyžaři  na Fajtův kopec 1x týdně na odpolední  lyžování, a to i společně s nechodícími lyžaři.  Bylo příjemné pozorovat  radost  a  spokojenost  lyžařů vozíčkářů, že  tuto  aktivitu můžou  prožívat  spolu se svými chodícími kamarády. Nechodící  lyžaři  měli  letošní sezónu  možnost  si  zalyžovat  za pomoci instruktorek  v monoski  a navíc v nově pořízené biski. Krom jízd na Fajtově kopci  mají  dvě  Jany (vozíčkářka a berličkářka)  i  zážitek z  lyžování na opravdových horách – v Krkonoších ve Svatém Petru,  v rámci   výcvikového pobytu  Centra handicapovaných lyžařů  Jánské Lázně. Monoski  a biski  jsou  speciální  sportovní nářadí, které kompenzují  fyzické  postižení  a umožňují  zařadit  se mezi zdravou lyžařskou veřejnost. Přináší lyžaři vozíčkáři příjemné pocity z pohybu na sněhu, zdokonalování citu pro rovnováhu, umění dovednosti naučit se pohybovat v realitě přírodního bariérového prostředí.   Monoski  se skládá z jedné běžné lyže, na které je upevněna v silném vázání nosná konstrukce s tzv. skořepinou, ve které je lyžař posazen. Stabilitu udržuje  monolyžař  pomocí tzv. stabilizátorů, což jsou zkrácené, speciálně upravené francouzské hole zakončené krátkými lyžemi. Stabilizátory slouží k udržení rovnováhy, při jízdě v obloucích k vyvolání impulsu při zahájení oblouku a nakonec také k brzdění. Monoski je určená pro lyžaře, který má předpoklady naučit se jezdit samostatně.  Biski  je nově konstruovaná lyže, vhodná pro lyžaře, jejichž charakter postižení jim neumožňuje naučit se samostatnou jízdu. Skládá se ze dvou lyží, konstrukce s hydraulickým zvedákem, kovové konstrukce a umělohmotné sedačky.  Díky  této  konstrukci  je  pro  asistenta lépe ovladatelná než monoski.

Děkujeme všem, kdo přispívají k tomu, že si naši uživatelé mohou zimu užít se vším všudy – Nadaci pojišťovny Kooperativa ČR, díky níž vlastníme novou biski,  panu Pálkovi, vlekařům
a  všem ostatním ze Ski klubu Velké Meziříčí, kteří naše potřeby řeší ochotně a s úsměvem, paní  Věře Chalupové, která  si s námi nejen zazávodila, ale měla připravené pro všechny závodníky  i vtipné a chutné ceny. Děkujeme Spolku rodičů a přátel střediska Březejc a Kraji Vysočina, kteří podporují nejen lyžovaní, ale i naše ostatní sportovní aktivity. Děkujeme všem, kteří nám darovali lyže a ostatní vybavení…, protože lyžování máme rádi.

Proč?

  • protože je to rychlost
  • protože nás  nikdo  neprudí
  • protože se překonávám
  • ten pocit, ta atmosféra a že  jsem na čerstvém vzduchu
  • že máme super partu
  • že jsem na sněhu
  • že je to lepší než atletika
  • že je na Fajťáku klid a čerstvý vzduch …… odpovídají  a na další zimu se těší  březejčtí lyžaři.

 

Lyžařské závody výsledky 14.3.2018
Sjezd začátečníci
1 Janatová 6,03
2 Sísová 7,22
3 Vágnerová 16,12
Slalom pokročilí
1 Tulis 34,28
2 Černý 51,41
3 Klusáčková 54,23
Slalom závodníci
Jánoška 25,32
Chalupová 26,53
Doležalová 35,61